Błąd 404, a pozycjonowanie stron

W pewnym momencie każda firma rozważy strategię SEO. SEO nigdy nie daje tyle ruchu co PPC (np. AdWords, Facebook Ads), ale za to daje dobrej jakości leady. Bardzo często klienci zdobyci za pomocą SEO są po prostu więcej warci.

Strategia SEO składa się z kilku elementów:

 • linki
 • optymalizacja treści
 • oraz optymalizacja serwisu

Dziś skupmy się na błędzie 404. Na pewno miałeś sytuację, że trafiłeś na stronę i zobaczyłeś napis „nie znaleziono strony”.

Wierz mi, że strona 404 to najbardziej irytująca strona na jaką może trafić czytelnik.

Badania pokazują, że 3 na 4 odwiedzających, którzy trafili na stronę 404, od razu ją opuścili. Dlatego musisz regularnie monitorować serwis i usuwać niedziałające linki.

Oto główne przyczyny 404

1. Błędny adres

Często modernizując serwis możesz usunąć, albo przenieść treść pod inny adres. Gdy użytkownik wejdzie po stary adres zobaczy stronę 404.

Pomoc techniczna Google uważa, że błąd 404 nie wpływa na ranking. Innego zdania są specjaliści SEO. Błąd 404 wpływa na wskaźnik odrzuceń. Przykładowo kobieta szuka „różowych szpilek”. Wyświetla się jej strona błędu i opuszcza serwis. W ten sposób błąd 404 wpłynie na ranking.

Dlatego, gdy wyświetla Ci błąd 404 należy poprawić adres, albo użyć przekierowania 301 i odesłać użytkownika do poprawnego adresu.

Problem pojawia się, gdy sam użytkownik źle wpisze adres strony.

Wtedy zadbaj, aby Twoja strona 404 przepraszała za błąd, zawierała linki do najnowszych artykułów i najczęściej czytanych kategorii.

2. Strona została przeniesiona, ale nie użyto przekierowania 301.

To najczęstszy błąd. Kiedy tak się stanie należy jak najszybciej ustawić przekierowanie. Ustaw przekierowanie 301, a następnie zaktualizuj wszystkie wewnętrzne linki, które prowadzą do błędnego adresu.

Wiem, że to czasochłonne, ale warto.

3. Po usunięciu strony

Ustaw przekierowanie na inną, ważną dla Ciebie stronę. Dobrym oprogramowaniem, które pomoże Ci zapanować nad stroną jest wtyczka Yoast SEO Premium.

Z poziomu wtyczki możesz ustawić przekierowania. Wtyczka jest płatna, ale warta swojej ceny.

Znajdowanie błędów 404.

Żeby znaleźć błędy musisz skorzystać z Google Search Console. Wchodzimy w zakładkę „indeksowanie” → Błędy indeksowania
W raporcie zauważysz listę wszystkich błędów 404 znalezionych przez Google w Twojej witrynie.

Następnie korzystając z Yoast SEO możesz wstawić przekierowania.

Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci czym jest błąd 404 i jak go usunąć. Nie odniesiesz sukcesu w SEO jeśli nie zaczniesz od podstaw.

0 shares
Adrian Kołodziej od 8 lat pomaga małym i średnim firmom tworzyć rentowniejsze kampanie reklamowe. Na reklamę internetową wydał już 4 mln złotych. Teraz dzieli się swoimi odkryciami na blogu DirectResponse.pl
 1. 5 marca 2018

  Faktycznie, taki komunikat jest bardzo irytujący. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi, no i czas na przejrzenie strony, czy faktycznie wszystko jest ok.

  Czytam Twoje maila z uwagą i znajduję w nich wiele pomocnych informacji, a co najważniejsze: można je z łatwością wdrożyć do własnego biznesu.

  Jeszcze raz dziękuję za Twoje porady! Pozdrawiam!

 2. Katarzyna
  5 marca 2018

  Dostałam ten artykuł na maila, bardzo dziękuję, jest super pomocny.
  Wartość takich porad jest nieoceniona 🙂

 3. Andrzej
  6 marca 2018

  Zawsze mnie irytowało u innych. Jakoś nie pomyślałem żeby to sprawdzić u siebie.
  Dzięki za konkretne porady.

Comments are closed.